Wymagania

0) Przed rozpoczęciem szkolenia, masz obowiązek poznać całą wiedzę dostępną na dany stopień na stronie internetowej VATEUD, oraz w Bazie Wiedzy naszego serwisu. Zgłaszając chęć udziału w szkoleniu akceptujesz Regulamin szkolenia oraz Wymagania, które właśnie czytasz, a także konstytucję PLVACC zobowiązując się do ich przestrzegania.

Od kandydata wymaga się nienagannej znajomości oprogramowania Euroscope służącego do prowadzenia kontroli online. Czyli wymagana jest znajomość wszystkich aspektów które uczeń może poznać z instrukcji bądź podczas obserwowania FIRu z pozycji OBS.

Wymaga się, aby kandydat spędził minimum 20h na pozycji OBS, podczas podglądania pracy aktualnych kontrolerów.

1) Aby rozpocząć szkolenie na stopień Tower Controller [S2] skorzystaj z formularza. Osoby których podania zostaną pozytywnie rozpatrzone, otrzymają możliwość podejścia do egzaminu teoretycznego w systemie ATSimTest. Pozytywny wynik egzaminu będzie równoznaczny z decyzją o przyjęciu na szkolenie. Każdy, kto wysłał zgłoszenie zostanie poinformowany o wyniku rekrutacji. Osoby, które nie zostały zakwalifikowane w miesiącu bieżącym mają szansę wysłać zgłoszenie w miesiącu następnym.

1 a) O liczbie osób dopuszczanych do egzaminów ATSimTest decyduje Szef Szkoły Kontrolerów kierując się m. in. liczbą kandydatów, liczbą dostępnych opiekunów oraz statystyką zdawalności.

1 b) Gotowość do szkolenia na stopień wyższy niż S2 należy zgłosić emailem bezpośrednio do Szefa Szkoły Kontrolerów. Jeśli SSK uzna, że jesteś gotowy, przydzieli Ci token umożliwiający zdanie testu teoretycznego w systemie ATSimTest.

2) Po odczekaniu na swoją kolej, zostanie Ci przydzielony opiekun, z którym masz obowiązek się skontaktować. Jeśli w trakcie oczekiwania na przydzielenie opiekuna zechcesz zrezygnować ze szkolenia na wyższy stopień, poinformuj o tym Szefa Szkoły Kontrolerów w odpowiedzi na maila informującego o rozpoczęciu szkolenia - nie później.

3) Przyjęcie na szkolenie Tower Controller, równoznaczne jest z otrzymaniem stopnia "Tower Trainee S1". Umożliwia to w pełni funkcjonalne logowanie się do sieci na pozycji ATC. Logowanie do sieci jako Tower Trainee [S1] dozwolone jest wyłącznie za zgodą Opiekuna po wcześniejszym poinformowaniu Szefa Szkoły Kontrolerów.

4) Zabronione jest trenowanie z pozycji obserwatora [OBS]

5) Każde szkolenie ma swoje ramy czasowe i kończy się Egzaminem Praktycznym (CPT) na pozycji vATC. Kurs szkoleniowy zaplanowano na 20 sesji treningowych online po 2 godziny każda - nie może on trwac jednak dłużej niż 4 miesiące. Po tym okresie SSK na wniosek Opiekuna wyznacza datę Egzaminu.

6) Twoim obowiązkiem jest dbanie o to, aby szkolenie przebiegało sprawnie. Masz określony czas szkolenia i w dużej mierze od Ciebie będzie zależeć jak go wykorzystasz. Pamiętaj, że opiekun pomoże Ci wyjaśnić Twoje wątpliwości w trakcie sesji treningowej - możesz liczyć na jego pomoc. Jednak nie jest w stanie się za Ciebie nauczyć - jeśli więc zależy Ci na szkoleniu, pracuj i pilnuj go - to nie jest zadanie opiekuna, aby wysyłać do Ciebie tysiące maili, lub innych wiadomości z pytaniem czy nie masz może dzisiaj ochoty potrenować. Jeżeli Twój kontakt z opiekunem zostanie urwany, uznajemy to za Twoją winę.
Pamiętaj! Opiekun szkoli Cię z własnej, nieprzymuszonej woli. Nikt mu za to nie podziękuje inaczej niż słowem, nikt mu za to nie zapłaci. Uszanuj to.

7) Gdy podczas szkolenia stwierdzisz, że nie masz wolnego czasu, nie nadajesz się na dany stopień itp, poinformuj o tym swojego opiekuna, lub mnie. W przypadku braku kontaktu z podopiecznym(więcej niż 2 tygodnie) uznajemy szkolenie za przerwane z powodu braku kontaktu z podopiecznym. Jego wznowienie nastąpi dopiero wtedy, gdy wyszkolimy wszystkich oczekujących w kolejce.

8) Masz obowiązek uzgadniać swoje decyzje [w szczególności niestandardowe] z opiekunem i przestrzegać zasad jakie opiekun Ci wyznaczył w trakcie szkolenia, jeżeli "wisi" Ci co mówi opiekun, lepiej przestań się szkolić, bo to nie ma sensu.

9) Nasz VACC był i pozostanie jednym z najlepszych. Nikt nie ma zamiaru skracać ilość sesji przed egzaminem. Opiekun dostosuje się do Twojego indywidualnego tempa. Pamiętaj jednak, że obowiązują Cię ramy czasowe szkolenia - że jest tu wielu szkolących, wielu oczekujących. Jeżeli więc nie masz zamiaru kontynuować szkolenia, lub wiesz że będziesz miał na to bardzo mało czasu, poinformuj swojego opiekuna. Będzie on mógł wtedy zacząć szkolić następną osobę.
Szanuj mentora, jego prace, oraz pracę ACCPL2/5.

10) Szkolenie kończy się po określonym terminie egzaminem. Jeśli opiekun stwierdzi jednak, że nie jesteś jeszce gotowy na test praktyczny, może przedłużyć szkolenie o dodatkowe sesje w uzgodnieniu z ACCPL2. Jeżeli jednak nie będziesz pewny siebie, patrz punkt 7.

11) Gdy nie zdasz egzaminu, masz szansę powrócić do szkolenia i uzupełnienia braków. Drugi egzamin będzie ostatnią szansą, aby powrócić do szkolenia bez kolejki. Po jego niezaliczeniu, znajdziesz się ponownie na końcu kolejki, co da Ci wystarczająco dużo czasu na przyswojenie koniecznej wiedzy.

ACCPL2